Nähdään Habitaressa!
Olemme mukana Habitaressa taas tänä vuonna. Osasto on pystyssä, kahvi haetaan lähtökohtaisesti muualta, mutta muuten meidät löytää helposti. Osaston numero on 7e124.
Miksi AV-talo menee sisustus- ja designmessuille? Koska valo, ääni ja kuva kuuluvat tilaan siinä missä kalusteet ja pinnat. Ne vain jäävät turhan usein viimeiseksi asiaksi, joka mietitään, vaikka juuri ne ratkaisevat, miltä tila lopulta tuntuu.
Emme tuo osastolle hyllytavaraa
Sen sijaan tuomme sen, mitä olemme tehneet yli 30 vuotta: valon, äänen ja kuvan kokonaisuuksia, jotka on mitoitettu juuri tilaan ja siihen, mitä tilalta halutaan. Ei samaa ratkaisua kaikille, vaan se, joka sopii sinun kohteeseesi.
Meille tekniikka ei ole pääosassa. Kukaan ei mene elokuviin ihailemaan projektoria eikä ravintolaan katsomaan kaiuttimia. Lopputulos ratkaisee, eli se kokemus, joka asiakkaallesi jää. Laitteet ovat vain väline sen tekemiseen.
Osastolla näkee, mitä se käytännössä tarkoittaa: miten oikea valo nostaa oikean asian esiin, miten ääni muuttaa tilan tunnelman, miten näyttö kertoo juuri sen viestin, jonka haluat kertoa.
Tule vaikkei valmista ideaa olisikaan
Tämä on ehkä tärkein asia: sinulla ei tarvitse olla suunnitelmaa valmiina, kun tulet juttelemaan.
Harva tietää etukäteen, mitä kaikkea valolla, äänellä ja kuvalla voi tehdä. Se on meidän työtämme. Kerro, millainen tila sinulla on ja mitä haluat sen tekevän ja me hoidamme lopun. Usein parhaat ideat syntyvät juuri siitä keskustelusta, ei valmiista briiffeistä.
Olemme rakentaneet WOW-kokemuksia esimerkiksi Viking Gloryyn, Kauppakeskus Myllyyn ja Nokia Arenalle.
Osastolla myös arvonta
Poikkeamisen kruunaa arvonta. Jaossa on Eclerin langaton äänentoistopaketti (arvo 532 €): kaksi kaiutinta ja lähetin, jotka muodostavat toimivan langattoman järjestelmän. Osallistut hetkessä skannaamalla QR-koodin osastolla.
Nähdäänpäs Habitaressa. 👋
Habitare, 2.-6.9.2026, osasto 7e124. Messukeskus, Helsinki.